MARUTAS RAUDES darbu izstāde "VIENMĒR MAKSIMĀLI"

Kategorija: Aktualitātes Publicēts Piektdiena, 17 Janvāris 2020

Marutas Raudes darbu izstāde „Vienmēr maksimāli”.

Balvu Mākslas skolas izstāžu zālē izstādīti un no 21. janvāra aicinām aplūkot Marutas Raudes gleznas uz finiera plāksnēm ar porcelāna akcentiem un trauslo, skaisto apgleznoto porcelānu. Lai mākslinieces vēstījumu un darbos izmantotos simbolus darītu saprotamākus, 24. janvārī skolā viesosies Alfs Raudis. 16.00 kopā atklāsim izstādi un apmeklētājiem būs iespēja noklausīties stāstījumu par katru izstādes darbu. Izmantojiet izdevību! Balvu Mākslas skolas 12 audzēkņiem būs iespēja pirms izstādes atklāšanas padarboties ar Marutas Raudes izveidotajiem zīmējumiem- dekoliem veidojot savu krūzītes dizainu. Aicinu atnākt un baudīt Marutas Raudes radīto skaistumu! Izstāde turpina Marutas Raudes ģimenes uzsākto Mākslinieces piemiņas iemūžināšanu un ideju realizēšanu. Pašiem mums ir liels prieks, ka ar mākslinieces ģimenes laipnu atļauju arī Balvu Mākslas skolai ir uzticēta šī izstāde, paldies Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejam par iedotajiem stikla kupoliem porcelāna darbu izstādīšanai. Iepazīties ar mākslinieces radošo mantojumu var www.raude.lv  Gaidīsim Jūs!

Elita Teilāne, Balvu Mākslas skolas direktore

 

„Māksliniece Maruta Marija Raude dzimusi 1965. gada 7. oktobrī Varakļānos Veronikas un Jāņa Skuruļu ģimenē, kurā jau bija vecākais brālis. Mācījās Viļānu vidusskolā, kur guva izcilas sekmes matemātikā, Viļānu bērnu mūzikas skolā apguva klavieru un akordeona spēli.

1985. gadā Maruta Raude beidza Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu, bet 1986. gadā iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā. 1992. gadā absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina grafikas nodaļu ar diplomdarbu – apgleznotie porcelāna šķīvjiem – “Manu draugu pasaules – pasaules maniem draugiem”. 2000. gadā ieguva maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, diplomdarbs – “Zudušā dārza meklējumi jeb Dārza vēstures un tā simbolisko elementu pētījums mana radošā darba kontekstā”. Izstādēs piedalījās kopš 1991. gada, kopš 1998. gada bija Latvijas Mākslinieku savienības biedre.

Marutas Raudes personālizstāde VIENMĒR MAKSIMĀLI ir mākslinieces daiļrades retrospekcija, kurā izvēlēti darbi no iepriekšējo gadu izstādēm “…un tad viņi izgāja pie upes…”, “Perfectplaceforyou”, “Pirmā diena jeb Pirmdiena”, “Četras nāras sarkanā jūrā”, “Totēmi”, kā arī citi darbi. .

Maruta Raude sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes, piedalījusies grupu izstādēs un mākslas simpozijos Latvijā un ārzemēs – Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Turcijā un Austrālijā.

Māksliniece strādāja dažādās tehnikās, starp kurām dominēja porcelāns, tā veidošana un apgleznošana. Darbu tēmas ir cilvēku un dabas attiecības. Strādājusi arī grafikā, oforta tehnikā.

Marutas Raudes apgleznotās tējkannas iekļautas vairākās LarkBooksizdotajās grāmatās – “500 Teapots”, “500 PrintsonClay”, “500 CeramicSculptures”. Apgleznotie šķīvji minēti brituautora Paula Skota grāmatā “PaintedClay”, bet apgleznojuma metodes – kanādiešu autora Matiasa Ostermana grāmatās “TheCeramicSurface” un “CeramicNarratives”.

Marutas Raudes darbi atrodas Daugavpils Marka Rotko mākslas centra, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja, Powerhouse muzeja Sidnejā (Austrālija), Mersinas jaunās mākslas muzeja (Turcija) kolekcijās, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Krievijā, Zviedrijā, Anglijā, Francijā, ASV, Honkongā.

Mākslinieces mūžs aprāvās 2018.gada 5.jūnijāpēc cīņas ar smagu slimību. Par Marutas Raudes devumu turpina rūpēties vīrs Alfs un dēls Jānis Mārtiņš (Marutas Raudes mākslas centrs. Vairāk info: www.raude.lv).

Marutas Raudes izstāde “Vienmēr maksimāli” būs redzama Balvu Mākslas skolas izstāžu zālē no 2020.gada 21.janvāra līdz 14.februārim. Izstāde turpina uzsākto iniciatīvu Mākslinieces piemiņas iemūžināšanā un ideju realizēšanā.”

 

Alfs Raudis


 

Skatīts: 287