Mācību brauciens Balvu Mākslas skolas skolotājiem!
Balvu Mākslas skolas skolotājas 2022.gada 18. martā devās uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru lai Marka Rotko mākslas centra profesionāļu pavadībā iepazītos ar šī gada pirmās izstāžu sezonas ekspozīcijām. Notika saruna ar Marka Rotko mākslas centra vadītāju Māri Čačku par iespējamām sadarbības iespējām šogad. Pateicamies arī par jaunāko izstāžu katalogu dāvinājumu Balvu Mākslas skolai un katram skolotājam.
Izstāžu ekspozīcijās iepazināmies ar pieciem krasi atšķirīgiem izstāžu projektiem, kas apvieno Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Vācijas māksliniekus.,, Dažādība izpausmes līdzekļos un vēstījuma tiešumā.
No dabas elementu valdzinājuma krāsu laukumos līdz nepārprotamiem tekstu atveidojumiem. No klasiskās glezniecības līdz impulsīvām instalācijām. Šādi varētu raksturot to kopumu, kas jau no 28. janvāra skatāms Rotko centra mainīgo izstāžu telpās. Lai arī pirmajā acumirklī šāda dažādība varēja šķist mulsinoša, vērīgs skatītājs novērtēs katrreiz mainīgo scenogrāfiju un iespēju pieredzēt teju vai teatrālu baudījumu, kur viena telpa sagatavo apmeklētāju nonākšanai nākamajā, spriedzei mijoties ar apcerīgu nostalģiju un ekspresijai – ar dziļi individuālu pašrefleksiju.
Projekts “X” ir vairākcēlienu mākslas notikums, kurā dažādu nozaru radošās personas tiek aicinātas strādāt pāros pie kopīga mākslas darba, daloties atšķirīgās radošās pieredzēs, tehnikās un idejās un darbojoties brīvā telpā, kas ļauj interpretēt piedāvāto tēmu. Tas ir liels izaicinājums, taču dāvā nenovērtējamu pieredzi autoriem, kuri nereti nāk klajā ar patiesi negaidītiem, intriģējošiem darbiem. Lietuvas kuratora Albīna Vološkeviča projekts apvieno kaimiņzemes vadošos māksliniekus, pēdējos gados piesaistot dalībniekus arī no citām valstīm. Rotko centra ziemas sezonā skatāmi divi jaunākie projekta “X” cēlieni – “X: Brīvā telpa” un “X: EGO”.
Tikmēr izstādē “Micēlija”piecas autores no Vācijas sadarbojās ar piecām Latvijas māksliniecēm, strādājot tandēmos un veidojot nelielas radošās ekosistēmas. Termins “micēlijs” šeit tiek lietots īpatnējā formā – sieviešu dzimtē, akcentējot sievišķo komponenti izstādes saturā. Mākslinieces interpretē micēlija jēdzienu caur saskarsmes, mijiedarbības un attiecību veidošanās prizmu sabiedrībā un savā savstarpējā sadarbībā – meklējot kopsaucējus un saskares punktus divu dažādu valstu pārstāvju radošo ideju un aktuālo tēmu atspoguļojumam mākslinieciskā jaunradē konkrētas telpas un izstādes kontekstā.
Igauņu fotogrāfa, ilustratora un grafiskā dizainera Andresa Ādamsona izstādē “Tūkstoš sapņu jūra”tiek attēlots ūdens – mistiskā pirmatnējā vide, no kuras esam nākuši mēs visi, visa Zemes dzīvība. Savās fotogrāfijās autors ir centies paust cilvēka vēlmi pēc miera, viegluma un rāma klusuma.
Pavisam citāda ūdens izjūta attēlota lietuviešu mākslinieces Milenas Pirštelienes darbos. Tie ir dažādām keramikas apstrādes tehnikām pārpilni – gan skulpturāli, gan grafiski, gan keramiski, gan ilustratīvi vienlaikus. Izstādes nosaukums un pamattēma ir “Ūdens”, kas ir arī mākslinieces pārdomu centrālais objekts. Grimstošas pilsētas, plūdi, trauksme un draudu sajūta.
Agra Ritiņa izstādē “Kronis”sabalansē dabas varenību un maigumu. Glezniecībā Agra ienāk no dabas norišu fiksācijas un paliek dabai uzticīga, tverot tajā iedvesmu, krāsu un gaismu attiecību spēles, noskaņu, formu un saturu, transformējot redzēto, definējot sev būtisko un veidojot peldošo, reizēm zemu slīgstošo mākoņu studijas kā nebeidzamus kroņus.” (teksts no Marka Rotko mākslas centra mājas lapas)
Vēlreiz aplūkojām Marka Rotko darbu oriģinālus un apskatījām cietokšņa teritorijā esošo āra ekspozīciju.
Atceļā uz mājām iegriezāmies Latgales Kultūrvēstures muzejā, lai apskatītu košos un dažādās tehnikās veiktos Rēzeknes mākslas skolas audzēkņu darbus . Vienmēr interesanti ir apskatīt kolēģu veikumu, smelties jaunu iedvesmu.
Rēzeknē paņēmām arī mākslinieces Agras Ritiņas gleznu ekspozīciju. Šie darbi priecēs Balvu Mākslas skolas lielos un mazos māksliniekus Mākslas Dienās Balvu Mākslas skolas izstāžu zālē.
Balvu Mākslas skolas direktore Elita Teilāne
Skatīts: 1419